İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünün kurucusu Prof. Dr. NÜZHET GÖKDOĞAN
07/07/2020

Borisov Kuyrukluyıldızı

Bir amatör astronom en fazla ne mi yapabilir? -Kendi yaptığı teleskobu ile yıldızlararası bir kuyrukluyıldız keşfedebilir.

30 Ağustos 2019’da amatör astronom Gennadiy Borisov teleskobu ile gökyüzünü gözlerken heyecan verici bir keşif yaptı. İşin üzücü tarafı o gece ben de gözlem yapıyordum

21 Borisov adı verilen kuyrukluyıldızın Güneş Sistemi’nin dışından gelen bir gök cismi olması en önemli özelliği. NASA ve çeşitli enstitüler kuyrukluyıldız sistemimizi terketmeden önce çeşitli çalışmalar yapıyorlar.

21 Borisov’un buz ve tozdan oluşan bir kuyruğu gözlemlendi. Diğer kuyrukluyıldızlarla benzer özellikleri bulunduğu söylenebilir. Siyanür gazı ve iki atomlu karbon tespit edilmesi de bu özelliklerden biri. Saniyede 170 gr. siyanür yayıyor.

21 Borisov’un Güneş’e en yakın olacağı noktada iki cisim arasında 2 AU (astronomik birim) mesafe bulunmakta. Her saniye uzaya 19 kg su bırakıyor. Çekirdeğinin tahmini boyutu 16 km kadar ve en fazla 500 metreye kadar küçülebilir.

Hubble uzay teleskobu çekirdekle ilgili ayrıntılı bilgi vermek için çalışmalar yapmakta. Borisov’un yüzeyi karbon açısından zengin ve kırmızı bir renge sahip.

Borisov’un tam olarak nereden geldiği bilinmemekle birlikte farklı teoriler de var. SETI Enstitüsü bunun bir yıldızlararası sonda olduğunu başlangıçta düşünseler de sonrasında kuyrukluyıldız olduğunu kabul ettiler.

Kuyrukluyıldızın sistemimize 13-14 ışık yılı uzaktaki Kruger 60 isimli yıldız sisteminden gelmiş olabileceği güçlü bir teori. Kuyrukluyıldızın bizim sistemdekilere benzer özellikleri olması, Güneş Sistemi’mizin çok özel olmadığını ve benzer sistemler olabileceği fikrini veriyor.

Kaynak: All About Space

Dergiyi herkese öneririm, ayrıca her zaman bilgileri araştırmanızda fayda var. İyi okumalar.