Çoklu Evrenler
07/07/2020
Borisov Kuyrukluyıldızı
07/07/2020

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünün kurucusu Prof. Dr. NÜZHET GÖKDOĞAN

Hocalarımın hocası olan bir hanımefendi ile ilgili kısaca yazdığım flood üzerinden bilgi vermek istiyorum. Prof.Dr.Ethem Derman, Prof.Dr.Dursun Koçer gibi nice değerli hocanın astronomi biliminde yer almasını sağlamış kişi Prof.Dr.Nüzhet Gökdoğan’dır.

Hatice Nüzhet Gökdoğan, Türk gökbilimci ve akademisyen. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bilim kadınlarındandır. “Türkiye’nin ilk kadın gökbilimcisi ve ilk kadın dekanı” unvanın taşır. 1954-1956 ve 1978-1980 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi dekanlığı yaptı.

Kendisi 1928 yılında bir kıvılcım olarak devlet bursu ile Fransa’da eğitimini alması için gönderilmiştir, alevler olarak geri dönmüştür. Bu süreçten sonra İstanbul Üniversitesi içerisinde Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünün kurucusu ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin de kurulmasında fikir sahiplerinden birisi olmuştur. Kendisi öğrencilerinin anlatımıyla sert mizaçlı, insanların saygıdan konuşmaya çekindikleri bir yapıdadır. Her iki hocamın da akademik kariyerinde önemli bir rolü olan Nüzhet Hanım’ı pek çok ilki gerçekleştirdiği için ve özellikle Cumhuriyet’in ilk yıllarında kadınların yapabileceklerini kanıtladığı için bir kez daha anmak istedim. Kendisi ile ilgili anıları dinleme fırsatım oldu ve burada da anlatmayı çok isterdim, fakat bunun için daha uzun bir yazı yazacağım. Bizlere örnek olması dileğiyle.