Meteor yağmuru ve 99 depremi ile ilgili kısa bir bilgi
07/07/2020
Çoklu Evrenler
07/07/2020

Kongre Sorunu

En son gittiğim UBEST’de dikkat ettiğim konu, lisans öğrencilerinin 3-4 tanesinin yaptığı ödev sunum olarak alınmış ve hocaları başlarında olmadan gelip sundular. Bunun gibi onlarca çalışma vardı. Kongrenin düzenleme kurulu gerçekten iyiyken, bu durum beni şaşırttı.

Hocalarda mütevazilik tamamen bitmiş, profesör olan ya da doçent olan hoca kesinlikle özel konuşmacı olarak davet edilmemişse gelip bildiri sunumu yapmayı kendine yakıştırmıyor.

İlk kongreme 2010 yılında 19.Eğitim Bilimleri Kurultayı için Kıbrıs’a gitmiştim. O dönemden bu zamana pek çok kongre ve çalışma gördüm ama 2014 ve 2015 yılından sonra kongreler turizm acentası gibi oldu. Geziler ve bunlar için hazırlanan flyarlar her yerde odak haline geldi.

Her önüne gelen çalışma onaylanmaya ve seçicilikten vazgeçilmeye başlandı. Bu ülke ve akademi için çok kötü. Buna ek olarak kongre ücretleri ülke ekonomisine göre, uçuk fiyatlarda olmaya başladı. Örneğin EJER kongresi bu yıl 600 TL idi.

Lisans hayatımın başından beri kongrelere önemli hocalarla tanışmak,network yapmak, çalışmaları ve açıkçası adabı öğrenmek için katıldım.Her zaman iyi bir akademisyen olmak hedefindeyim.Fakat dinleyici olarak katılmalarını tavsiye ettiğim lisans öğrencileri için fiyatlar uçuk.

Change üzerinden bunun için bir imza kampanyası açmıştım ama destek veren pek olmadı. Bunun yanında kongrelerin eski tadı yok. Konuşmacı olarak çağrılan hocalar maalesef eğitim alanında çekici seçenekler olmuyor.

Çok uzatmadan çözüm önerim şudur ki, her kafadan ayrı bir kongre sesi çıkması yerine alanda önemli isimlerin önderliğinde daha az sayıda kongre yapılması, kongrelerdeki tatil kampanyası figürünün çıkarılması, seçici ekibin az sayıda önemli çalışmaların sunulması için çalışması

Kongrelere dinleyici olarak katılım sağlayacaklardan iki paragraflık niyet yazısı istenmesi, buna göre davet edilmesi. Ücretlerin sembolik düzeyde yeniden belirlenmesi. Az sayıda çalışmanın önemli dergilerde yayınlanması. En önemlisi paylaşım toplantıları yapılması.

Buraya eleştirimi destekleyecek şu durumu bırakıyorum,