Astronotlar Uzayda Tuvalet İhtiyaçlarını Nasıl Gideriyorlar?
05/07/2020
Kongre Sorunu
07/07/2020

Meteor yağmuru ve 99 depremi ile ilgili kısa bir bilgi

Madem böyle heyecanlı bir başlık açılmış, insanların da ilgisi oluşmuş, ufak bir bilgilendirme yapayım. Perseids ya da Perseid gök taşı yağmuru, en bilinen gök taşı yağmurlarından biri.

#Perseidmeteoryağmuru #Perseids2019 #PerseidMeteorShower

Perseid meteor yağmurları, 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşur. Temmuz ayının ortalarından görülmeye başlayarak ağustos ayının sonuna kadar az da olsa ‘Işık Kirliliği’ olmayan bir ortamda gözlemlenebilir.

11-12-13 Ağustos tarihleri her yıl aynı meteor yağmurunun saatte en yoğun gözlemlenebildiği tarihlerdir. Meteor yağmurları başka zaman dilimlerinde de başka isimlerde gözlemlenir ve hatta her meteor içerisindeki kimyasalın atmosferden geçerken oksijen ile yanma tepkimesi

oluşturması sebebiyle farklı renklerde ve büyüklüklerde görülür. Büyük olanlarda o yanmanın sesini bile duyabilirsiniz, bunlar alev topu olarak da adlandırılır. Gelelim ülkemizdeki duruma. 17 Ağustos 1999 yılında gece 03.03 de yaşanan deprem gecesini içinizde yaşayanlar vardır.

Deprem gecesi trafolarda yaşanan problemler sebebiyle sadece İstanbul’da değil, bütün Marmara Bölgesi genelinde elektrikler kesilmiştir. Neredeyse küçük bir ülke yüzölçümüne sahip bir alanda oluşan elektrik kesintisi sebebiyle o gece ‘Işık Kirliliği’ olmadığı için gökyüzü parladı

17 Ağustos Perseid Göktaşı Yağmuru dönemine denk gelmesi sebebiyle de gökyüzünde müthiş bir meteor yağmuru oluştu. Toplumda ise Anadolu’nun bazı bölgelerinde genel inanış olan ‘Herkesin bir yıldızı vardır, biri ölünce yıldız kayarmış.’ olayı tam olarak vücut bulmuştur.

Halbuki yıldız kayması olayı her yıl olan bilindik bir meteor yağmurundan ibarettir ve onlarca insanın ölümüyle veya depremle ilgili değildir. Bununla birlikte öncesindeki Güneş tutulması olayı da gazetelerde deprem ile ilişkilendirilmekte ve çeşitli haberlere konu olmaktadır.

Gökyüzündeki garip ışımalar meteor yağmuru veya başka bilimsel ve mantıklı bir açıklaması olan ışımadır. Tutulmalar ise dönme ve dolanma hareketlerinin bir sonucudur. Asıl olan ‘Işık Kirliliği’ olmayan bir ortamda gökyüzünün güzelliğidir. Bu konuda hassas olup bilgilenmek lazım.

Son olarak bu vesileyle depremde yaşamını kaybeden canları da 20. yıllarında saygıyla anmış olalım. Gökyüzünüz açık, bulutsuz ve ışıklardan uzak olsun. Bu gece için de İstanbul’da Ay gece 3 gibi batıyor. Bol şans

#Perseids2019 @umutayildiz

Geçen ay yazmış olduğum perseid ve meteorlar ile ilgili flooda çok beğendiğim bu görseli ekliyorum. Atmosferde oksijen ile yanma tepkimesine giren bu elementler, hangi meteorun içinde yoğunsa, alev topu bu renkte gözlemleniyor…